Czuwaj harcerze!

medicine_10-4-09

Najczęstsze zatrucia są spowodowane następującymi grupami leków:

  • nasennymi, uspokajającymi i psychotropowymi
  • przeciwbólowymi, przeciwzapalnymi
  • nasercowymi

Objawy:

  • zaburzenia świadomości aż do śpiączki włącznie
  • zwolnienie lub przyspieszenie oddechu
  • zwolnienie lub przyspieszenie tętna, także nieregularne tętno
  • sucha lub spocona skóra
  • zwężone lub rozszerzone źrenice

Postępowanie:

  1. Jeśli poszkodowany jest przytomny: próba eliminacji trucizny przez sprowokowanie wymiotów (podanie ok. litra wody po czym podrażnienie palcem tylnej ściany gardła, czynność można powtórzyć)
  2. Jeśli poszkodowany jest nieprzytomny: NIE WOLNO prowokować wymiotów (ryzyko zachłyśnięcia!), skontrolować parametry życiowe, w razie potrzeby resuscytacja (link). Jeśli oddech i krążenie są zachowane – ułożyć w pozycji bezpiecznej i okryć
  3. Wezwanie karetki pogotowia
  4. Zabezpieczanie opakowań po lekach i ewentualnych wymiocin

 

Dodaj komentarz

Reklama