zasady dobrej zbiórki

Zasada celowości

101

Każda zbiórka musi mieć swój cel. Musisz wiedzieć co chcesz przekazać swoim druhom. Bo po co organizować zbiórki bez celu? Na początku roku harcerskiego wybierasz rzeczy, które razem ze swoim zastępem chcesz zrealizować w bieżącym roku, co chcecie razem zrobić, zorganizować, czego chcecie się razem nauczyć. Tak samo jest kiedy planujesz zbiórkę. Zastanów się co z tej zbiórki Twoi harcerze mają wynieść, czego chcesz ich nauczyć lub co im pokazać. Może brakuje im jakiejś umiejętności? Np. żaden z nich nie potrafi opatrzyć rany, albo gubią się przy pracy z mapą. Działaj w tym kierunku :). Obserwuj swój zastęp i korzystaj z posiadanej wiedzy. Organizujesz zbiórkę o podróżach- dobrze, ale  niech podczas niej Twoje druhny nauczą się korzystać z mapy lub odszyfrowywać wiadomości.

Zasada logicznego ciągu zbiórki

black-domino-white-Favim.com-483204

Przy planowaniu zbiórki ważne jest, aby kolejne elementy łączyły się ze sobą i z siebie wynikały. Musisz pamiętać o odpowiednim doborze form do tematu. Kiedy organizujesz zbiórkę z kominkiem na poważny temat i chcesz, żeby Twój zastęp zastanowił się nad czymś, nie będą tam pasowały pląsy o pizza hut, albo donnie. Bardzo ważne jest, aby żaden z elementów nie był oderwany od całości. Harcerze znajdują nad jeziorem list w butelce? Dobrze, ale niech będzie, to mapa do kolejnej części gry, lub zaszyfrowana wiadomość.

Zasada zachowania tempa i przemienności form

Clock_by_fL0urish

Zbiórka nie może ciągnąć się w nieskończoność, ale nie może też być zbyt krótka. Musisz zdążyć przeprowadzić wszystko co wymyśliłeś, ale w taki sposób, by nie zanudzić swoich harcerzy. Wybierając kolejne elementy staraj się dopasowywać je do celu i tematu zbiórki.

Pamiętaj, by łączyć ze sobą elementy pracy umysłowej, wysiłku fizycznego oraz mniej i bardziej dynamiczne formy. Nie pozwól, by zbiórka stała się wykładem, kilkugodzinnym śpiewograniem czy bitwą na pląsy. Kiedy przez godzinę ćwiczycie bandażowanie i pozycję boczną ustaloną, zrób 10 minut przerwy na zabawę lub piosenkę to pozwoli Twojemu zastępowi trochę się ożywić.

Zasada coś starego, coś nowego

SecretBoxBook1-1000

Bardzo ważne jest, aby na zbiórce pojawiały się nawiązania do poprzedniej. Aby jak najlepiej utrwalić wiedzę, trzeba powtarzać materiał. Dlatego właśnie, jeżeli w zeszłym tygodniu uczyliście się szyfrować, a w tym planujecie zajęcia z terenoznawstwa, warto do gry terenowej wpleść zaszyfrowane zadania. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że harcerze utrwalili zdobytą wiedzę.

Jako zastępowy uczysz swoich druhów. Z każdej zbiórki  powinni wynosić jakąś nową umiejętność. Może ona być związana z dziedzinami harcerskimi, np. poznanie nowego szyfru, nauka korzystania z mapy. Ważne, aby wracając do domu mogli się pochwalić, że potrafią coś nowego.

Zasada aktywności i inicjatywy harcerzy

images (1)

Zbiórka to spotkanie na którym Twoje druhny mają się wykazać. Muszą móc się wypowiedzieć, sprawdzić już zdobyte umiejętności, wykonać ćwiczenia, rozwiązać rebus. Po prostu pokonywać wyzwania 🙂

Nie może być tak, że przez całą zbiórkę Ty opowiadasz, a Twój zastęp siedzi i słucha. Twoje druhny nie przychodzą na wykład, tylko na zbiórkę.

Leave a Reply